Pri technickej analýze môžeme naraziť na radu pomocných indikátorov. Je ich naozaj veľa a každý trader má nejaký, ten svoj obľúbený, ktorý mu vyhovuje a poskytuje signály k obchodovaniu. V minulom článku sme si predstavili indikátor RSI, dnes sa zameriame na takzvaný Bollinger Bands indikátor.
Bollinger Bands (alebo Bollingerove pásma) je indikátor založený na volatilite trhu. Bol vyvinutý Johnom Bollingerom, po ktorom dostal aj svoje pomenovanie.
BB je zložený z troch kriviek. V podstate ide o stredný kĺzavý priemer (stredná krivka) so štandardnými odchýlkami, ktoré tak tvoria horné a dolné pásmo. Tieto pásma sa od seba vzďaľujú a následne opäť približujú podľa toho, či volatilita trhu rastie alebo klesá. Z pozície pásem a spôsobu, akým sa cena správa vo vzťahu k pásmám, vieme získať cenné informácie o vstupoch a výstupoch z trhu.
BB sa dá využiť pri obchodovaní viacerými spôsobmi. Môže BB poslúžiť napríklad ako skvelý indikátor smeru a sily trendu. Vďaka týmto informáciám si vieme potvrdiť obchodné signály z iných indikátorov alebo obchodných stratégii. Poďme sa pozrieť, aké informácie vieme získať
Graf analyzujeme na 1H Timeframe. Trh sa nachádza v Uptrende a pomocou danej formácie dokážeme predikovať obrat do Downtrendu. Ako prvé si zakreslíme support a rezistenciu formácie. Následne sledujeme, či trh rešpektuje tieto nami zakreslené línie. Ak áno, vieme, že skutočne ide o formáciu vzrastajúci klin. Potom už iba čakáme na signál pre vstup na trh. Do obchodu môžeme vstúpiť po prerazení supportu formácie, pričom sledujeme aktuálne Volume.
Na obrázku vidíme, že v bode prerazenia bolo Volume iba mierne nad priemerom. Aj napriek tomu môžeme vstúpiť do Shortu, ale iba s úzkym Stop-loss príkazom, ktorý umiestňujeme nad hranicu posledného High vo formácií. Tento rizikovejší postup obchodujú najmä agresívnejší traderi. Následne môžeme pozorovať situáciu, keď sa trh snaží opätovne otestovať support formácie, tentokrát zospodu, aj napriek jeho prerazeniu. V takomto prípade si počkáme až na prerazenie Neckline (oranžová horizontálna línia), čo bude pre nás jednoznačný signál k vstupu do Short pozície.
Ďalším spôsobom, ako využiť BB pri obchodovaní, je Bollinger Bounce (alebo Bollingerov odraz). Základom celej tejto stratégie je jediný poznatok a to, že cena má stále tendenciu vracať sa k strednému pásmu. To znamená, že ak prekročí horné pásmo, odrazí sa a ide smerom dole. Samozrejme nehovoríme teraz o prípadoch silného uptrendu, ale počas doby, keď je trh pokojný a postupuje do strany. To isté sa stane, keď cena prekročí spodné pásmo. Opäť sa odrazí a smeruje hore. Pre lepšie pochopenie si to ukážeme na grafe:
Teraz vám možno v hlave skrsne myšlienka: „Prečo sa cena správa práve takto?“. Je to z jedného, jednoduchého dôvodu. Pásma pôsobia ako dynamický support a rezistencia. BB sa dajú používať na akomkoľvek grafe, či už na dennom, hodinovom alebo päťminútovom, no čím je interval väčší, tým sú pásma silnejšie a je tak väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k odrazu. Nie je to však také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Tak ako iné indikátory aj tento ponúka veľa falošných signálov. Mnoho skúsených traderov túto stratégiu vylepšilo natoľko, že vďaka nej dokážu dlhodobo profitovať. Používajú ju najmä vtedy, keď sa trh pohybuje do strany a nie je jasne určený trend.
Bollinger Squezze (alebo Bollingerovo stlačenie) je zase stratégia vyplývajúca priamo z jej názvu. V krátkosti, ak sa pásma priblížia k sebe, je to pre nás znamenie, že v krátkom čase dôjde k prerazeniu a katapultovaniu ceny. V takýchto prípadoch, ak cena prekročí horné pásmo, znamená to, že vystrelí smerom hore, ak prekročí dolné pásmo, vystrelí smerom dole. Samozrejme, platí podmienka, že pásma musia byť blízko seba.
Takéto formácie pásem a sviečok nenájdete každý deň, ale ak sa pozriete na 15-minútový graf, párkrát do týždňa ich určite uvidíte. Toto môže byť dobrá stratégia pre niekoho, kto obchoduje v krátkych intervaloch. V tomto prípade nám dáva indikátor signál o pohybe v predstihu a ak stihnete rýchlo zareagovať, mali by ste byť úspešný. Príkaz k predaju umiestňujeme na miesto, kde sa cena dotkne priemeru (čiže stredného pásma).
Indikátor Bollinger Bands je ďalším z veľmi obľúbených a nápomocných nástrojov pre obchodovanie. No taktiež treba povedať, že má kopec slabých miest. Štandardné nastavenia tohto nástroja nemusia sedieť každému obchodníkovi. Niekomu sedí väčšie množstvo periód, ďalšiemu zase väčšia odchýlka pásem. Tak ako tak, každý musí prísť na to svoje najvhodnejšie nastavenie sám, prípadne ho použiť v kombinácii s iným indikátorom.